Dnes je Štvrtok 28. Októbra 2021


(c) 2005 by Martin Lazík
 

    Majstrovstvá ČR 2005


sa konali v Českých Budejoviciach.Bol som tu uź po 2 krát a aj teraz tu bola výborná atmosféra. Češi majú majstrovstvá vždy pre jednu skupinu tancov a pre všetky kategórie. Mne sa osobne tento systém viac pozdáva, lebo napr. mládežníci môžu nastúpiť aj na hlavnú ktg. a nepotrebujú špeciálnu prípravu v druhej skupine tancov.

Keďže počty párov a presné umiestnenia si ľahko nájdete aj na českom webe, rozhodol som sa skôr popísať osobné postrehy a páry ktoré ma nejako zaujali.

Zaujímali ma páry, ktoré trénujem v TK Orel Telnice. Kristian PEKAR / Aneta BLAHOVÁ tancovali v mládeži prvýkrát. Tancovali dostatočne priebojne a výrazne a skončili na veľmi peknom 22.mieste. Jan HERODEK / Lucie ONDRÁČKOVÁ sa ako pár neustále zlepšujú. Aj keď Lucka nemá ešte veľa skúseností, rýchlo sa na Honzu doťahuje a po zlepšení koordinácie budú patriť medzi špičkové české páry. Tu skončili v semifinále, čo pokladám za pekný výsledok. Veľmi zaujímavý bol súboj troch párov vo finále. Minuloročný vicemajster Pavel JOHN / Tereza JENDRULKOVÁ ukazoval vysokú kvalitu pohybu a kompaktnosť. Nakoniec skončil tretí, možno aj kvôli istej opatrnosti a menšej flexibilite. Na druhom mieste skončil minuloročný majster Filip MALÝ / Lucie DOLEŽALOVÁ. Od ich poslednej súťaže, na ktorej som ich videl sa zlepšili po výrazovej aj charakterovej stránke. Na škodu bol však ich prehnane dravý pohyb, ktorý spôsobil časté straty kontaktu tohto talentovaného páru. Najlepšiu technickú vyspelosť a aj koncetráciu na výkon nám predviedol tohtoročný nováčik v ktg.mládež - Szymon BOŽEK / Michaela RIEDLOVÁ. Videl som efektívny nárast výkonu od prvého kola až do finále. Na rozdiel od svojich súperov nestratil ani v búrlivej atmosfére „chladnú hlavu“ a tancoval presne to čo vedel. Teda kvalitnú techniku, čisté línie. Ukázal aj muzikálnu a priestorovú vyspelosť. Pre mňa to bol ako aj pre väčšinu poroty najlepší pár.

Juniorskú kategóriu som sledoval len okrajovo, ale s aj tak som postrehol jednoznačné víťazstvo Davida ODSTRČILA / Anety ADAMCOVEJ.
Nenašli vo svojej kategórii ani jeden pár, ktorý by ich mohol ohroziť.

Na hlavnú kategóriu nastúpilo 59 tanečných párov – podotýkam ktg. M. Tomu sa u nás na Slovensku môžeme len s tichou závisťou prizerať. Úspešný semifinalista z mládeže Jan HERODEK / Lucie ONDRÁČKOVÁ mal trochu smolu, keď o 1 kríž nepostúpil do 36-tky. To sa však podarilo čerstvému M-ku Lukášovi KAFOŇKOVI / Dominike KAFOŇKOVEJ. Tancovali suverénne, kompaktne. Lepšie umiestnenie sa im podarí dosiahnuť po „nabehaní“ väčšieho počtu tanečných kilometrov. Do 24 jasne postúpili dva ďalšie ORLY . Petr MAREK / Kristýna COUFALOVÁ boli podľa môjho názoru nedocenený pár. Sú z hľadiska kvality pohybu a flexibility na vysokej úrovni. Umiestnili sa „až“ na 21.mieste. Lepšie tancoval Petr KNESL / Vladimíra MATOUŠKOVÁ. Ich silnou stránkou okrem kvality je rýchlosť a schopnosť pútať na seba pozornosť. To sa im tento rok darilo a tak skončili na veľmi peknom 14.mieste.Vo finále sa rozpútal tvrdý súboj. Pred ním som mal až štyroch možných kandidátov. Táto vyrovnanosť sa odrazila aj na búrlivej atmosfére finále, pretože podľa vyjadrení viacerých divákov bola lepšia ako na latine. 6.miesto páru Petr ZABYSTRZAN / Jitka KONDERLOVÁ a 5.miesto páru Jan HALÍŘ / Lucie SEDLÁKOVÁ som očakával. Predpokladal som lepšie umiestnenie páru Pavel BIČ / Silvie KONDERLOVÁ (skončili štvrtý), pretože tancovali s obrovskou energiou a pritom nestratili svoju ľahkosť. Podľa mňa predviedli za posledný rok najväčší pokrok. Oskar ANDRECHEV / Monika MIHALÍKOVÁ tancoval podobne ako BIČ s veľkým nasadením. Tvarovanie a párová flexibilita boli na vysokej úrovni, strácali však často kompaktnosť. To im nakoniec vynieslo bronzovú medailu. Druhý skončil pár Filip RUT / Veronika RUT. Tancoval kompaktnejšie ako predchádzajúce páry, pritom aj dostatočne dynamicky. Priebeh pohybu bol však občas trochu tvrdý. Vo finále nakoniec suverénne zvíťazil pár Martin DVOŘÁK / Zuzana ŠILHÁNOVÁ. Charakterovo jasné tance, prehľad a suverenita, technická precíznosť sú klady nového majstra ČR.

Už som len zvedavý, či sa aj my, slováci dočkáme nejakých majstrovstiev. MB


O nás Tanečný šport Články Páry Vystúpenia Odkazy Tréneri Kontakt Fotogaléria