Dnes je Sobota 4. Decembra 2021


(c) 2005 by Martin Lazík
 

    Partnerstvo II


K téme partnerstva sa vraciam opäť a ako väčšinou témy mojich pár slov vytvárate Vy - tanečníci s ktorými ma spája moja tréningová práca a situácie, ktoré zažívam na tréningoch. V dnešnom článku by som Vám chcel priblížiť môj pohľad na niektoré typické situácie z tanečného života.


Veľa problémov vzniká už len z geneticky daných vlastností mužského a ženského pohlavia. Nechcem teraz rozoberať fyziologické odlišnosti, ktoré sú podľa mňa len veľmi fajn, ale chcem sa venovať hlavne psychickým odlišnostiam a hlavne ich dopadu na tanec.

Podľa mňa najväčší problém spočíva v tom, že muži väčšinou myslia analyticky - t.j. rozoberajú jednotlivé figúry do najmenších detailov a že ženy hľadia na všetko globálne - ako na celok a všímajú si viac celkové vyznenie celej zostavy alebo páru. Z toho vyplýva aj väčšia ochota mužov venovať sa technickému zdokonaľovaniu a menšia ochota žien venovať sa ”dvojhodinovému rozoberaniu otáčky v pravo”. Riešením je zobrať si z oboch to dobré. Technická vyspelosť je veľmi potrebná pri presvedčivom prevedení celej tanečnej zostavy.


A teraz trochu k špecifickým vlastnostiam jednotlivých pohlaví.


Veľkým problémom býva rozšírená mužská ješitnosť, v dôsledku ktorej nie sme schopní uznať chybu a tým aj aktívne sa podieľať na jej odstraňovaní. Páni ! Ženy sú citlivé stvorenia, ktoré sú počas celej svojej tanečnej kariéry vychovávané k tomu, aby čo najlepšie cítili každý náš pohyb, takže im dôverujte ak Vám niečo čo cítia a často i nevedia jasne vysvetliť, vytknú. Tešte sa z každého kritického slova, pretože Vás posúva ďalej na ceste k vyššej kvalite. Samozrejme dámy, Vy poznáte svojich partnerov najlepšie a mali by ste vedieť odhadnúť dávku kritiky, ktorá nepresiahne kritickú hranicu, po ktorej sa partner zmení na zúrivé zviera.


Veľmi často vídam na tréningu stáť partnera nad partnerkou, ktorá je neustále kritizovaná za každú maličkosť. Áno súhlasím, že partnerka musí byť perfektná, ale nie za cenu jej úplného zdeptania a potlačenia jej osobného názoru. Muži nie sú otrokári na tanečnom parkete, ale mali by byť partnerke radcom, oporou a priateľom. V opačnom prípade si koledujete o skoré hľadanie novej partnerky, ktorá to s vami vydrží ďalší polrok.

Aby sme neboli kritický len k mužom, je potrebné spomenúť nie príliš veľkú ochotu partneriek trénovať svoje zostavy samostatne. Dámy, i keď Vás vedie partner, musíte ovládať svoj program dokonale aj sami, aby ste mali dostatočný prehľad, pokoj a istotu prevedenia, keď sa postavíte do páru. Samozrejme je to viac vidieť pri latine, ale i v štandarde to ocenia hlavne partnerove ruky, ktoré si väčšinou odnesú takéto nedostatky.

A teraz k najčastejšie kladeným otázkam na tréningoch.

Pri obhajovaní svojich názorov často počúvam argument: Ja som to predsa urobil presne tak ako predtým a teraz sa jej (jemu) to nepáči! Po prvé: keďže je ľudské telo je čo sa týka pohybovej pamäte nedokonalé, nikdy sa Vám nepodarí zatancovať jeden pohyb tak isto, po druhé pokiaľ určité pohyby dostatočne často neopakujete stráca sa ich kvalita, Vaša citlivosť na ne. Keby to bolo ináč väčšina trénerov by prišla o svoju prácu. Ináč povedané - čo máte v hlave, to ešte nemusíte mať v nohách alebo v tele. Poznám veľa tanečníkov s dobými teoretickými informáciami, ktoré však vôbec nerealizujú alebo nevedia realizovať. Už vôbec nechcem hovoriť o tom, že na určitý stupeň pohybovej kontroly je potrebná aj vysoká fyzická vyspelosť.

ďalšia často opakovaná výčitka voči partnerovi (-ke) je: S vami sa ale snaží viac ako so mnou! Zamyslite sa sami, či vy sami sa snažíte viac pri tanci so svojim partnerom alebo s trénerom. Väčšina z Vás odpovie, že tak isto. Tak z akého dôvodu nedôverujete svojmu partnerovi, že to robí presne tak?

Na dnes stačí.


S pozdravom


Milan Bačiak


O nás Tanečný šport Články Páry Vystúpenia Odkazy Tréneri Kontakt Fotogaléria