Dnes je Sobota 4. Decembra 2021


(c) 2005 by Martin Lazík
 

    Partnerstvo I


V čase, keď sa tanec stále viac podobá športovým zápoleniam je potrebné sa na túto záťaž pripravovať v širšom rozsahu ako predtým.


Na výslednom výkone sa podieľa niekoľko zložiek. Patria medzi ne (bez snahy o úplnosť) technická vyspelosť, muzikalita, priestorové cítenie, psychická pohoda, vonkajší vzhľad a množstvo ďalších. V jednotlivých dieloch sa budem venovať týmto častiam.

Začneme tým, čo robí tanec krásnym ale zároveň aj ťažkým. Tanec je vlastne spolupráca dvoch ľudí spojená pomocou správnej techniky a hudby.


Ale ako vzniká tanečný pár? Stretnú sa dvaja ľudia a začnú tancovať. Až následne sa začnú bližšie spoznávať a tu nastávajú problémy. V čase keď majú spoločne podávať maximálne výkony sa hádajú na každej maličkosti.


Týmto problémom sa vyhneme nasledovne:
• minimálne 1-2 mesiace tancujeme “na skúšku”


• zistíme prečo chceme tancovať a koľko času tomu budeme venovať
• nechodíme spolu len na tréningy ale občas si niekam sadneme a rozprávame sa o netanečných veciach


Po skončení tohto skúšobného obdobia by malo byť jasné nakoľko si “sadnete”. Veľa krát pomáha odporučenie a rada trénera. Ak máte pocit že si nebudete rozumieť, vrelo Vám odporúčam hľadať inde, pretože sa tancovanie zmení na nočnú moru.


To sú všetko krásne rady, ale čo urobiť keď už tanečný pár tancuje pár rokov, investoval veľa peňazí do tréningov a prestáva si rozumieť? Aj tu máte niekoľko možností:
• povedať si ahoj s heslom “však je to len koníček a nejakého iného koňa si ľahko nájdem”
• stať sa párom ktorý sa správa ako dva póly magnetu - stretnú sa len na tanečnom parkete a to naň prídu každý z druhej strany
• hľadať možnosti na zlepšenie vzťahu - toto vrelo odporúčam

Ako to urobiť? V prvom rade si musíte uvedomiť, že tanec nie je sólová záležitosť – je to spoluprácadvoch ľudí ktorí majú rovnocenné postavenie (tým myslím z hľadiska psychického). To je myslím všetkým jasné, ale skúste sa zamyslieť (hlavne partneri): nerobíte občas zo svojho partnera svojho otroka, ktorý musí slepo poslúchať príkazy toho druhého?


Ak sa Vám podarí toto tvrdenie zvládnuť, napíšte si tabuľky v ktorých popíšete partnerove kladné a záporné stránky. V pokoji si tabuľku prejdite a rozdiskutujte. Mali by ste napísať približne rovnaký počet kladných aj záporných stránok. Často zistíte, že najviac problémov vyrábajú maličkosti, ktoré sa dajú ľahko odstrániť (napr. neskoré príchody na tréning). Stavajte na kladných vlastnostiach Vášho tanečného partnera.

Závažnejšie problémy, týkajúce sa napríklad morálnych vlastností asi ťažko sami vyriešite, ale ponúkam Vám jedno riešenie: ak nájdem takúto chybu na partnerovi snažím sa ju akceptovať a nie meniť ho za každú cenu.

S prianím len príjemných chvíľ strávených pri tanci sa lúči

Milan Bačiak


O nás Tanečný šport Články Páry Vystúpenia Odkazy Tréneri Kontakt Fotogaléria