Dnes je Štvrtok 28. Októbra 2021


(c) 2005 by Martin Lazík
 

    Memoriál A. Dubčeka


Už po ôsmy krát sme sa stretli na jednej z najprestížnejších súťaží v slovenskom tanečnom kalendári, ktorá sa koná na pamiatku jedného z najväčších osobností Slovenska 20. storočia - Alexandra Dubčeka (viac na http://sk.wikipedia.org/wiki/).


Konala sa 26. a 27. novembra. Hlavným organizátorom je Karloveské tanečné centrum pod vedením Miroslava Balúna, ktorým sa podarilo perfektne zvládnuť obrovské množstvo súťaží. Keďže súťaže prebiehali v dvoch sálach Parku Kultúry a Oddychu v Bratislave, nemohol som sa zúčastniť všetkých súťaží a tak prinášam postrehy aspoň z tých, ktoré som stihol.


Po dlhšom čase som videl seniorskú súťaž a opäť ma tieto páry presvedčili, že ich nadšenie a nasadenie je obdivuhodné. Na 7. mieste skončil pár Dedrle Jiří / Cekotová Anna z TK Fortuna Zlín. Má plynulý pohyb, chýbala mu väčšia práca z nohy v Tangu. 6.miesto patrilo páru Minárik Peter / Mináriková Erika z GALA DANCE CLUB Bratislava a tak isto ako jeho klubový kolegovia, piaty pár Sedláček Vendelín / Sedláčková Mária, predviedli pekné nasadenie a ľahkosť v pohybe. Obom treba vytknúť nepresnosti v priebehu švihového pohybu (waltz). Na 4.mieste skončil pár Fekete Jaroslav / Feketeová Judita z 1.TK SENIOR Bratislava ukázali pekný rozsah pohybu, ktorý im občas spôsoboval problémy zo stabilitou vo zdvihoch (waltz, quickstep). Striebornú medailu si odniesol pár z 1.brnenského tanečního seniorklubu - Čech Jiří / Čechová Zina. Ukázali peknú kompaktnosť, ale partnerka bola často príliš pred partnerom. Na 2.mieste skončil pár Vavřička Jiří / Schwallerová Marie z TK Fortuna Zlín, ktorý môže, tak ako aj víťaz tejto súťaže, pár Szittay Igor / Szittayova Stela z GALA DANCE CLUB Bratislava, smelo konkurovať svojim tanečným umením oveľa mladším tanečným párom. Zlínsky pár mal trochu problémy so správnym postavením hlavy a Bratislavčania by potrebovali zväčšiť základné postavenie.


Kategória Junior 2, tanečná trieda „C“.


Zúčastnilo sa jej 15 párov z Rumunska, Litvy a Slovenska z 12 klubov. V prvom kole skončili páry s nepresnosťami v základnom rytme a postavení. Tu ma zaujal pár Matúšek Tomáš / Valkovičová Veronika, ktorý sa neustále zlepšujú a nebyť výpadkov partnerky, videli by sme ich na oveľa lepšom mieste. O vyrovnanosti štartovného poľa svedčí aj to, že na nepostupovom 5. mieste skončili až 4 páry (dva slovenské Koželuha Patrik / Šumichrastová Júlia (TK DUKLA Trenčín) a Duchoň Milan / Stanková Vladislava (TC ELEGANZA Bratislava) a dva páry z Litvy). Čo je potešujúce, vo finále sme videli len slovenské páry, čo svedčí o ich dobrej úrovni. Podľa môjho názoru je to na Slovensku najperspektívnejšia veková kategória. 4.miesto získal Mešťaník Peter / Klenovičová Michaela. Tancuje čisto, nerozvíja dostatočne svoj švihový pohyb. Tretí Šandor Matej / Pagáčová Barbora z KST LA LUNA Hlohovec málo pracuje kolenami a v slowfoxe mu chýba švih. Druhé, zaslúžené miesto, patrilo páru z TŠ Welcome Trnava Janíček Martin / Pozdechová Petra. Je to pár s pekným základným držaním a je na ich škodu, že sa snaží získavať body na úkor porušovania obmedzeného repertoáru. To, že ide vyhrávať aj s čistým „basicom“ predviedol pár Štec Matej / Urbanová Natália z Urban-dance studio Bardejov. Je to mimoriadne talentovaný pár. Teším sa na ich ďalší postup. Produkuje veľmi slobodný a plný pohyb, ktorému občas chýba potrebná mäkkosť.


V kategorii A hlavná trieda štandard sme videli 11 párov. V semifinále skončili štyri slovenské páry a jeden z Rumunska. Bol tu aj pár Šúchal Šimon - Ráczová Kristína z KTŠ Interklub Madit Bratislava. Tento talentovaný pár mal vďaka snahe o príliš veľký pohyb veľké výpadky v rytme. Tak isto, pred bránami finále skončil aj pár Uváček Tomáš - Miháliková Nikola z TŠK TŠ WELCOME Trnava. Je to dynamický a aktívny pár. To mu spôsobuje občasné straty kompaktnosti. Pozícia rúk je príliš vysoko. Pár Arnold Martin - Šimovičová Linda z KST LA LUNA Hlohovec produkuje pekný tanec, ale nesprávne postavenie hrudníka u partnera spôsobuje nepresnosti v prenášaní váhy. Pár Rák René - Janoviaková Aneta je talentovaný avšak pracuje príliš rukami a quickstep bol nekompaktný.
Finálové 6.miesto patrilo páru Lamoš Dušan - Zacharová Hanka (KTŠ TYRNAVIA Trnava). Predviedli ďalšie zlepšenie. Hladkosť a plynulosť pohybu je ich silná stránka. Partnerka by mala aktívnejšie držať svoje telo, lebo v tangu mala spadnuté ruky a vo finále sa objavil záklon trupu. Piate miesto patrilo páru z KTC Bratislava Adamčík Peter - Pišoftová Dana, ktorý tancuje veľmi kompaktne no malá aktivita nôh a následne i celého tela spôsobuje výpadky z rytmu v rýchlych tancoch. Štvrtý skončil pár Blesák Zdeno - Lackovičová Laura z TŠK Welkome Trnava. Tancujú v peknom postavení, zaujímavý repertoár. Pád do prvej doby vo waltzi a finálový valčík pred hudbou boli ich slabšie stránky. Brondzovú medailu si odniesol Filip Németh - Oľga Gabrielová z TC Eleganza. Je to rýchlo sa zlepšujúci pár, ktorý na parkete neprehliadnete. Ich nedostatky sú nepresnosti v postavení hlavy partnera, mierny záklon u oboch v quicktepe. Striebornú medailu si odniesol pár Valíček Tomáš - Halická Denisa u TK UNI-Dance Bratislava. Pár ťaží z veľkých skúseností partnerky, majú hladký, stabilný pohyb. Chýbala mi väčšia ľahkosť v pohybe a tango vo finále bolo nekompaktné. Víťazom tejto súťaže sa stal pár z URBAN Dance studio Bardejov Hažlinský Jaroslav - Turóciová Anna. Je to výborný pár, ktorý nemá veľké slabiny. Najviac im možno vytknúť nepresnosti v základnom držaní (tango - ľavá ruka partnera je dole) a kondíciu partnerky.
Celkovo sa mi táto súťaž páčila, ale nemôžem sa pozastaviť nad tým, že sme tu videlio tak málo párov, pretože mali jedinečnú možnosť sa porovnať pred porotou, v ktorej boli také osobnosti ako Branko Bohac či Sven Traut.


Vrcholom sobotňajšieho programu bola IDSF International Open súťaž. Videli sme 30 párov z ôsmych krajín sveta. Konkurencia bola dobrá, veď v redance museli tancovať aj minuloroční finalisti MSR Ladislav Gerényi - Lucia Zavadová, ktorý nakoniec skončil na 21.mieste. To isté postihlo aj pár Jakub Jančina - Barbora Bilkovičová, ktorý obsadili 22.priečku. Priamo do ďalšieho kola postúpili a pred bránami semifinále skončili tri slovenské páry. Martin Lazík - Stanislava Vyskupová tancovali technicky čisto, plynule a stabilne. Chýba im trochu lepšie predanie ich tanečného výkonu. Pár Filip Krivda - Kristína Ondrovičová vyťažil maximum z výhody domáceho prostredia. Odvážny a suverénny pohyb, pekné línie ich vyniesol až na 14.miesto. Smolné 13.miesto patrilo minuloročným finalistom MSR Robertovi Pavlíkovi - Eve Prnovej. Osobne som ich v semifinále videl, avšak občasné straty základného tvaru ich pravdepodobne stáli ďalší postup.
V semifinále boli dva slovenské a jeden český tanečný pár. Celkovo dvanásty Peter Modrovský - Barbora Jančinová sú ostrieľaný tanečný pár. Suverénny, ľahký, dostatočne presný - to je niekoľko pozitív. Objavuje sa však prílišné vedenie partnerky rukami bez podpory pohybu telom (waltz, valčík v otáčke doľava). Za veľmi úspešné pokladám 11.miesto páru Erik Ňarjaš - Ivana Suchánková, ktorá napriek veľmi krátkemu času spoločného tancovania predviedli pekný, elegantný výkon. Je vidieť nedostatočné stancovanie a partnerka nestíha mnohé akcie (protipohyby, tvarovanie tela). Pred bránami finále ostal aj pár Filip a Veronika Rútovci. Tento pár patrí právom do českej tanečnej špičky, predviedol stabilný, dynamický pohyb. Občas na mňa pôsobil neharmonicky (pohyb nevyplýval z charakteru figúry) a pri pohybe muža vzad (trochu v záklone) dochádzalo k stratám kontaktu.
Do finále sa prebojovali všetci favoriti súťaže. Môžeme sa tešiť, že tam patrili aj naše dva momentálne najlepšie slovenské páry. Šiesty Karol Brüll - Viktória Bolender je vyzretý, čisto a s dostatočnou dynamikou tancujúci pár. Chybičky sa objavili v slowfoxe (trochu tvrdý) a vo valčíku (mierne pred hudbou). Piate miesto patrilo Andejovi Hromádkovi s Anetou Orosiovou, ktorý sa zlepšil v priebehu švihového pohybu. Má veľmi pozitívne vyžarovanie a pôsobí ľahko Predviedol pekné tango, no v dlhších kombináciách stráca kompaktnosť. Postrehol som nedotiahnutý švih vo valčíku a u partnerky je príliš opatrné tvarovanie. Najlepšie z česko-slovenskej enklávy skončil celkovo tretí pár Martin Dvořák - Zuzana Šilhánová. Predviedli ukážkové stupňovanie tanečného výkonu. Vďaka tomu ušetrili dostatok síl na finále. Najviac ma zaujalo tango. Nepresnosť v postavení pánve, hlavne u partnera, mi trochu narúšala výborný dojem z ich tanca.


Pre úplnosť poradie vo finále:

1.miesto DENIELE GALLARO & KIMBERLY TAYLOR Anglicko
2.miesto VLADIMIR SLON & MARTINA FRIEDL Rakúsko
3.miesto MARTIN DVOŘÁK & ZUZANA ŠILHANOVÁ Česko
4.miesto RUSLAN & OLENA GOLOVASHCHENKO Ukraina
5.miesto ANDREJ HROMÁDKA & ANETA OROSIOVÁ Slovensko
6.miesto KAROL BRÜLL & VIKTORIA BOLENDER Slovensko

V nedeľu súťaže pokračovali, avšak rodinné povinnosti mi nedovolili sa ich osobne zúčastniť a tak prinášam aspoň finálové výsledky z IDSF International Open v latisko-amerických tancoch, ktorej sa zúčastnilo celkovo 45 tanečných párov z 9 štátov.


1.miesto EVGENIJ IMREKOV & ELIZAVETA DIVAK Rusko
2.miesto MAREK DEDÍK & KRISTÍNA HORVÁTHOVÁ Slovensko
3.miesto MAREK SWETÍK & RENATA DOHNANSKÁ Česko
4.miesto TOMÁŠ HOŠEK & SIMONA SVRČKOVÁ Česko
5.miesto LENNY GOUWEROK & LAURA ZMAJKOVIČOVÁ Holansko
6.miesto RADIM PŘÁDKA & KATEŘINA KOLMANOVÁ Česko


Už teraz sa teším na ďalší ročník Ceny Alexandra Dubčeka. Ing. Milan Bačiak


O nás Tanečný šport Články Páry Vystúpenia Odkazy Tréneri Kontakt Fotogaléria