Dnes je Štvrtok 28. Októbra 2021


(c) 2005 by Martin Lazík
 

    Rozhodovanie a MSR


Milí taneční priatelia.

Mal som možnosť sledovať súboje na Majstrovstvách SR 2005. K výkonom tanečných párov sa vyjadrím v článku v Dance Time, ale teraz chcem reagovať na to, čo sa dialo na samotných majstrovstvách.
Na školení rozhodcov som sa od skvelého odborníka Oliver Wessel-Ternhorna dozvedel, že v konečnom dôsledku o vývoji tanca nerozhodujú tréneri, ale rozhodcovia, pretože sú tí, ktorí určia poradie párov a ukážu, ktorý je na akej úrovni. Z toho vyplýva, že rozhodcovia by mali byť vrcholom vedomostného rebríčku v tanečnom športe!!!

Keďže sa pravidelne zúčastňujem školení a tanečných seminárov mám dobrý prehľad o tom, kto a ako sa vzdeláva. Asi nechodím na tie správne (Lasse Odegaard, Michele Bonsignori & Monica Baldasseroni, Fábio Selmi a i.), pretože našu rozhodcovskú špičku (viď. porota na MSR) až na pár výnimiek som tu ešte nestretol.

Je ťažké vysvetľovať párom, že ako sa pár, ktorý tancuje len na lacný efekt bez kvality v pohybe porazí tie, ktoré tieto kvality majú. Dôvody sú možné len dva – buď to porota nechce vidieť, alebo horšie nevidí.

A teraz nehovorím len o tých skrytejších akciách tanečného páru, ktoré postrehne len ten, ktorý ich aj kedysi tancoval, alebo ich aj v súčasnosti intenzívne trénuje, ale hovorím aj o najzákladnejších atribútoch tanca, ako je rytmus. Napríklad v mládeži sa do finále dostal pár, ktorý mi je veľmi sympatický, ale keď tri tance tancoval mimo rytmu, nemá vo finále čo robiť. Vo finále to potvrdil a opäť tancoval mimo rytmu a napriek tomu nebol na poslednom mieste, ktoré mu prislúcha. A opäť tá dilema, vidia to, alebo nevidia?

Alebo sa obávajú reakcií okolia? Ale veď týmto ako sa porota správa, len znechucuje a odpudzuje tanečníkov a trénerov, ktorí chcú naozaj dobré a nie dvakrát platené tancovanie. Ešte horšie je, že si toto správanie všímajú aj sponzori a prestávajú dôverovať možnosti objektívneho zhodnocovania vkladaných finančných prostriedkov. Veď kto by chcel podporovať šport, ktorý nemá jasné pravidlá a nevyhráva ten najlepší (aj keď toto sa na majstrovstvách splnilo), ale poradie ďalších párov nezodpovedá ich momentálnym kvalitám?

Ešte jeden záverečný potreh. Napriek tomu, že v zozname rozhodcov medzinárodnej tiredy je ich 45 a každý rok sú tri Majstrovstvá, na ktorých rozhoduje 11 až 13 rozhodcov, nejako sa tam všetci tým NÁHODNÝM výberom nedostanú. Sú to asi obete nevyspytateľnej pravdepodobnosti. A teraz samozrejme hovorím aj o sebe, aj keď nie som v tom sám. Predpokladám, že moja otvorenosť a priamosť v rozhodovaní mnohým nevyhovuje. Nemôžem si však pomôcť. Viem totiž, koľko práce a úsilia stojí za každým lepším umiestnením, koľko svojho voľného času obetovali páry, koľko potu a úsilia, aby pokročili k vyšším métam. A keďže som to sám zažil, ako som sa postupne cez semifinále, 6. miesto vo finále, 3. miesto dostal ak k vytúženému titulu Majstra SR, nemôžem politikárčením a prehliadaním kvality znehodnocovať túto ich prácu.
Osobne si myslím, že tak môžu pracovať len rozhodcovia, ktorí toto nezažili, neprecítili a nepochopili.

Ing. Milan Bačiak


O nás Tanečný šport Články Páry Vystúpenia Odkazy Tréneri Kontakt Fotogaléria