Dnes je Sobota 4. Decembra 2021


(c) 2005 by Martin Lazík
 

    Dlhodobá príprava na súťaž


Po dlhšej prestávke nespôsobenej mojou lenivosťou sadnúť za počítač (aj keď je to silná nechuť) môžem pokračovať s ďalšími Pár slov ...

A teraz k téme. Pri dlhodobom plánovaní tréningov sa v každej tanečnej sezóne nájde niekoľko vrcholov. Pomôcť vám ako sa pripraviť na práve tieto súťaže, aby boli tie najvydarenejšie, sa pokúsim v tomto článku.

Pri takomto spôsobe práce je nevyhnutná úzka spolupráca s vašim trénerom pri ktorej si naplánujete, ktoré súťaže pokladáme za vrcholy, ako skoro začne príprava na ne, akým spôsobom bude prebiehať táto príprava. Určite väčšina trénerov má svoj zabehnutý systém. Ja sa pokúsim definovať aspoň základné zásady.

Vo všeobecnosti môžeme deliť pred štartovnú prípravu na dlhodobú a krátkodobú. Dnes si povieme o dlhodobej príprave.

Dlhodobé obdobie prípravy na súťaž predstavuje časový horizont od dvoch mesiacov po jeden rok. Je možné rozplánovať vývoj páru i na dlhšie obdobie, ale v našich podmienkach sa to darí reálne snáď len v niekoľkých kluboch a u pár vybraných tanečných párov.

Keď sme vybrali vrcholné súťaže (maximálne dve až tri za sezónu) rozložíme do medziobdobí nácviky nových, úpravy starých, menej moderných zostáv, pričom tréner musí sledovať vývoj tanca, jeho nové a populárne variácie. Nemyslím tým na našom tanečnom nebi, ale hlavne vo vyspelých tanečných krajinách. Potom predídeme skreslenému a nesprávnemu smerovaniu tanečníkov, ktoré sa síce neprejaví na našich súťažiach, ale veľmi jasne, keď sa vyberú do zahraničia a zistia, že sú úplne inde. To je pre pár stresujúce (venoval tomu povedzme rok príprav a nemalé peniaze) a preto všetci tréneri cestujte, pozerajte súťaže, nasávajte atmosféru priamou účasťou na súťažiach i keď nechcem podceňovať i štúdium videokaziet.

Dlhodobá príprava je ako stvorená na odstraňovanie fixovaných chýb, ktoré robia párom najväčšie problémy a ich eliminácia nie je možná bez systematickej práce.

Toto obdobie je ako stvorené na vylepšenie kondičnej zložky tanca, rozširovanie tanečných obzorov sledovaním a prácou v príbuzných tanečných odboroch - jazz, klasika, flamengo, moderný tanec a pod.

Pri dlhodobej príprave tanečníka zohráva veľkú rolu aj motivácia. Tá má veľmi rozmanité formy - od snahy byť najlepší na svete až po “sú tam pekné baby”. Ak chceme aby tanečný pár dosahoval výkony, musí mať motiváciu formou dlhodobých cieľov, a tak získa silu na ďalšie zlepšovanie sa.
Milan Bačiak


O nás Tanečný šport Články Páry Vystúpenia Odkazy Tréneri Kontakt Fotogaléria