Dnes je Sobota 4. Decembra 2021


(c) 2005 by Martin Lazík
 

    Competition Practice


Neviem ako na celom Slovensku , ale v Bratislave sa v poslednom čase stáva čoraz populárnejšia forma tréningu, ktorá sa snaží čo najviac simulovať súťaž - Competition practice. Som svedkom, podľa mňa výbornej myšlienky, spájania sa viacerých klubov pri organizovaní spoločných nácvikov súťaží.


Cieľom je čo najviac napodobniť súťažné nasadenie. Týka sa fyzickej i psychickej záťaže, ktorá je úplne odlišná od tréningovej záťaže.

Podľa môjho názoru je najlepšie modelovať trojkolovú súťaž. Je ideálne ak máme po ruke i nejaké obecenstvo, ktoré by sa malo aktívne zapájať do diania na parkete. To vytvára priaznivú a súťaživú atmosféru, mnohých obecenstvo aj silne motivuje k maximálnym výkonom. Odporúčam aby dĺžka skladieb bola o niečo dlhšia ako na súťažiach (cca. 2 min.). To vytvára predpoklady pre fyzické rezervy práve ku koncu tanca, keď sa často krát rozhoduje o výsledku. Prestávky medzi jednotlivými tancami nerobia dlhé, aby regenerácia tela nebola dokončená, čo s ďalšou záťažou zvyšuje fyzickú odolnosť. Prestávka medzi kolami môže byť dlhšia a slúži na doladenie výkonu v jednotlivých tancoch. Páry by si mali uvedomiť, že výkon v jednotlivých kolách musí mať vyrovnanú alebo stúpajúcu úroveň. Za žiadnych okolností by páry nemali predčasne končiť jednotlivé tance, pretože veľmi málo tanečníkov sa venuje zdokonaľovaniu svojho fyzického fondu a CP je jednou s výborných spôsobov ako si ho zlepšiť.

Čo sa týka vonkajšieho prejavu, je nevyhnutné dodržiavať výrazové prostriedky presne také isté ako pri normálnej súťaži (prežívanie tanca, mimika, úklon a pod.).

Je potrebné si uvedomiť, že takáto forma tréningu je veľmi náročná po psychickej stránke. Som častým svedkom emocionálnych výbuchov. Ak sa párom podarí ovládnuť sa v takých prípadoch, je veľký predpoklad, že to isté dokážu i na ostrej súťaži.

Prajem Vám príjemnú zábavu a veľa výdrže pri Vašom ďalšom zdokonaľovaní.


S pozdravom


Milan Bačiak


O nás Tanečný šport Články Páry Vystúpenia Odkazy Tréneri Kontakt Fotogaléria